• Twój koszyk jest pusty

NIKODEM PRĘGOWSKI

Grafik, twórca plakatów i ilustracji. Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie jako kierownik Katedry Projektowania Graficznego uczy studentów m. in. projektowania książek, ilustracji, a także liternictwa i typografii. Założyciel "Na przykład". Laureat kilkudziesięciu nagród z zakresu plakatu. Jego prace pokazywane były na całym świecie, m. in.: w Belgii, na Białorusi, w Holandii, Chinach, Czechach, Ekwadorze, Estonii, Finlandii, Iranie, Peru, Rosji, Słowacji, Turcji, USA. Tworzył kampanie promocyjne wydarzeń kulturalnych, m. in.: inauguracji Planetarium „Niebo Kopernika” Centrum Nauki „Kopernik”, Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki czy krakowskich festiwali Artboom i Conrad. Organizował i przeprowadził warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży w wielu miastach w Polsce, a także m. in.: na Słowacji, Ukrainie, Białorusi. W 2012 roku otrzymał z rąk Prezydenta Miasta Torunia Medal Thorunium w uhonorowaniu zasług dla rodzinnego miasta. Pasjonuje się kulinariami, domową uprawą roślin jadalnych i ozdobnych oraz ilustracją dziecięcą.

"Od kiedy pamiętam, marzyłem by tworzyć książki dla dzieci. Pomysł na własne wydawnictwo powstał, gdy godzinami, wspólnie z Teodorem - moim starszym synem - rysowaliśmy zwierzęta, pojazdy, góry, kontynenty, wulkany i planety. Myślę, że w kilka lat narysowaliśmy wspólnie cały świat. Teodor uczył mnie w tym czasie jak patrzeć na rzeczywistość bez ograniczeń, które zostały narzucone na nasze dorosłe umysły. Nauczył mnie na nowo rysować i interpretować otaczający mnie świat. Dziecięca szczerość i dociekliwość w poszukiwaniu odpowiedzi na wszelkie pytania nieustannie mnie inspiruje i jest paliwem rakietowym dla mojej pracy. Pewnego dnia wspólnie uznaliśmy, że warto podzielić się naszymi rysunkami i pomysłami z innymi dziećmi. Tak powstało Na przykład".

______________________________

MARTA KĘPCZYŃSKA

Graficzka, ilustratorka, malarka. Kreatywna dusza. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu na kierunkach grafika oraz edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Projektuje ilustracje do magazynów i książek oraz współpracuje z instytucjami kulturalnymi. Jej twórczość to podróż do świata kolorów, kształtów i symboli. W swoich pracach używa rozmaitych faktur, techniki kolażu i szablonu. Posiłkując się wyrazistymi barwami i dużą dawką humoru dzieli się ze światem pozytywną energią. Obecnie mieszka i tworzy w Płocku. Interesuje się holistycznym podejściem do życia, dietetyką kliniczną i ekologią. Uwielbia grać w planszówki, a w wolnych chwilach spacerować po Tumskim wzgórzu nad Wisłą. Prowadzi zwykłe-niezwykłe życie.


______________________________

PIOTR FLORIANOWICZ

Artysta grafik i animator kultury, ceniący sobie pracę z ludźmi i dla ludzi. Absolwent grafiki i mediów rysunkowych na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, z którym związany jest do dzisiaj. Specjalizuje się w projektowaniu graficznym, tworzy m. in. plakaty autorskie oraz ilustracje do książek aktywnościowych dla dzieci. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą, jego prace prezentowane były w Czechach, we Francji, Finlandii, Grecji, na Słowacji, w Peru, na Ukrainie czy w Urugwaju. Autor instalacji i warsztatów interdyscyplinarnych, które odbywały się na międzynarodowych festiwalach multimedialnych w Portugalii, Słowenii i na Litwie. Uwielbia wymyślać i prowadzić nieszablonowe warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży, dlatego też zajmuje się edukacją artystyczną, jest autorem podręczników szkolnych do plastyki oraz szeroko rozumianej sztuki, a także wielu projektów kulturalnych finansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pasjonuje się sztuką współczesną i dawną szukając między nimi korelacji. Każdą wolną chwilę chciałby spędzać w swoim ogrodzie lub w domku nad Morzem Bałtyckim.

______________________________

JAN PRĘGOWSKI

Jan Pręgowski jest artystą malarzem i pedagogiem; profesorem zwyczajnym, przez wiele lat związanym z Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jako pedagog prowadził własną pracownię malarstwa dla studentów toruńskiej uczelni i wykształcił kilka pokoleń młodych artystek i artystów malarzy; prowadził też wykłady z anatomii plastycznej. To właśnie doświadczenie wykładów, wymagających dogłębnego poznania literatury przedmiotu, prześledzenia historii dyscypliny, wieloletniego zbierania materiałów poglądowych oraz konfrontacji z twórczością własną i studentów, a także przekonanie, że sztuka nie jest możliwa bez wiedzy doprowadziły do napisania książki Anatomē. Obserwować i rysować człowieka. Jako artysta Jan Pręgowski prezentował swoją twórczość malarską i rysunkową na wielu wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą; brał także udział w szeregu międzynarodowych i ogólnopolskich zbiorowych pokazach sztuki.


______________________________

MAGDALENA TOSIK

Literaturoznawczyni, ukończyła filologię hiszpańską (Uniwersytet Warszawski) oraz pierwszy stopień filologii angielskiej (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu). Jej wielką pasją są powieści kryminalne, ale na razie żadnej nie zdołała stworzyć. Udało jej się natomiast napisać książkę o hiszpańskim kryminale La interculturalidad en la traducción de la novela negra. El caso de la serie Carvalho de Manuel Vázquez Montalbán. Kilkakrotnie brała udział w warsztatach literackich organizowanych podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Pracuje na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje ją, jak funkcjonują teksty w przestrzeni między kulturami.

"Ciekawi mnie, dlaczego dochodzi do pewnych wydarzeń. Zastanawiam się, co było ich przyczyną i jakie będą miały skutki. Jak w powieści kryminalnej, gdzie trzeba połączyć rozsypane elementy w całość układanki i poszukać dla nich logicznego wyjaśnienia. W książce Średniowieczny Toruń. Instrukcja chciałam pokazać, że średniowieczne miasto zostało ukształtowane zgodnie z potrzebami ludzi i warunkami życia tamtej epoki. Pomysł na książkę wziął się stąd, że kiedy mój syn był mały oglądaliśmy dużo książeczek dla dzieci i większość z nich pokazywała zadziwiające miejsca i rzeczy, ale rzadko która tłumaczyła, dlaczego takie właśnie są. Czy wydają się inne i dziwne, bo nie należą do naszej kultury lub naszych czasów? A może po prostu odpowiadają potrzebom ludzi, których świat jest odmienny od naszego? Dlatego wymyśliłam, że o średniowiecznym Toruniu można opowiedzieć odwołując się do wyobraźni, wiedzy i wrażliwości dzieci, którym z pewnością sprawi przyjemność podróż w czasie do miasta, które mogą też poznać współcześnie".

______________________________

JOANNA TOSIK

Nauczycielka języka angielskiego w szkole podstawowej. Ukończyła także studia związane z ochroną zabytków na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Kiedy była mała lubiła czytać mity greckie i rzymskie, dlatego kiedy była trochę starsza nauczyła się łaciny i greki. Z rozpędu nauczyła się również języka francuskiego i angielskiego. Od zawsze lubiła gotować. Ciągle czyta na ten temat, szczególnie o kuchni roślinnej. Jej danie „Słony sernik” zostało nagrodzone w konkursie „Polskie danie dla Europy” w roku 2003. Dzięki temu przez chwilę wydawało się jej, że jest sławna, ponieważ udzieliła paru wywiadów w gazetach, a raz nawet wystąpiła w telewizji. Dziś dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą kulinarną współpracując z Akademią Kulinarną Studio A. Nadal pasjonuje się historią. Dużo czyta. Podczas podróży wie wszystko na temat oglądanych zabytków i nie waha się dzielić tymi informacjami z innymi, bez względu na okoliczności.

______________________________

TEODOR

Najzdolniejszy spośród nas. Dziewięciolatek, który w okamgnieniu przelewa swoje pomysły na kartkę papieru za pomocą cienkopisów i kolorowych flamastrów. Jego wyobraźnia nie poddaje się żadnym ograniczeniom, a młody umysł pozostaje szeroko otwarty na wszelkie bodźce z zewnątrz. Interesuje się kosmosem, przyrodą, podróżami i botaniką. Zadebiutował w wieku 7 lat książką pt. „Kosmiczne kolizje”, stworzoną z niewielką pomocą taty.

______________________________